8 Ağustos 2009 Cumartesi

Öğrenenlerin Analizi ve Genel Özellikleri

Sistemin en önemli odak noktası öğrenendir. Tüm etkinlikler onun etrafında döner. Öğrenen özellikleri çok iyi keşfedilmelidir. Bunlar: Genel özellikler ve Giriş yeterliliği

Öğrenme stilleri olarak sınıflanabilir.
Genel özellikler için yaşına, işine, makamına, kültürüne ve eğitim seviyesine bakmak gerekir. Giriş yeterliliğinde olması gereken şartlara bakılır, O eğitimi almak için yetenekleri var mı? O eğitimi alabilecek du­rumda mı? vb..öğrenme stilleri farklı bir olaya psikolojik olarak nasıl bir tepki gösterecekler, kızgınlıklarım, sevinçlerini nasıl ifade ediyorlar vb. özellikleri ifade eder.


Genel Özellikler

Öğrenenlere verilecek olan eğitim metodun da yüzeysel bir analizin fode seçilecek ortamda büyük yardımları olur. Örneğin; okuma becerileri gelişmemiş öğrenciler için yazılı omayan görsel materyal ve medya daha ilgi çekici ve öğreticidir. Fiziksel özellikler de öğrenmeyi etkileyebilir. Cinsi­yet farkı, sağlık ve çevresel faktörler öğrenmeyi etkileyen etkenlerdir.

Erkekler ve kızlar çeşitli sınıf deneyimlerine farklı tepki verme eğiliminde­dirler. Açlık hastalık, sıcaklık, gürültü ışık, günün hangi saati olduğu gi­bi etkenler de dikkat ve öğrenme kabiliyetini etkiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder